Sepak Takraw: tās vēsture, noteikumi un spēles paņēmieni •

Sepak takraw ir mazo bumbu spēle, kas apvieno vismaz divus populārus sporta paņēmienus, proti, volejbolu un futbolu. Šim tradicionālajam sporta veidam ir spēle, kas līdzīga volejbolam, bet uzbrukumam un aizsardzībai vairāk tiek izmantotas kājas. Sepak takraw ir piedalījies starptautiskos turnīros, lai gan dažu vidū tas var nebūt tik populārs.

Takraw īsumā

Termins sepak takraw sastāv no vārdiem “sepak”, kas malajiešu valodā nozīmē sitiens, un “takraw”, kas nozīmē rotangpalmas bumbu taju valodā. Šis sporta veids ir radies Dienvidaustrumāzijas reģiona valstīs, sākot ar 15. gadsimtu, tagad ir attīstījies un sāk startēt starptautiskos turnīros, piemēram, NVA spēlēs un Āzijas spēlēs.

Spēles mērķis ir pārsist bumbu pāri tīklam un pretinieka laukumā, lai gūtu punktus. Atšķirībā no volejbola spēles, sepak takraw spēlētāji nedrīkst saskarties ar bumbu ar rokām vai rokām. Tomēr spēlētājiem ir atļauts pieskarties bumbiņai ar kājām, galvu un krūtīm.

Sepak takraw spēles noteikumi

Starptautiskā Sepak Takraw federācija (ISTAF) regulē sacensību noteikumus, tostarp spēlētāju ekipējumu un apģērbu maču laikā. Tālāk ir norādīti daži sepak takraw spēles pamatnoteikumi, kas jums jāzina.

1. Pozīcija un spēlētāju skaits

Sepak takraw spēlē ir divas komandas, kur katrā komandā ir trīs spēlētāji. Katram spēlētājam spēlē būs noteikta loma, proti tekong , slepkava , vai barotava . Pozīcija tekong atrodas lauka centra aplī, kamēr slepkava un barotava atrodas laukuma kreisajā un labajā pusē pie tīkla.

Katra takraw spēlētāju loma noteiks savus pienākumus un lomas spēles laikā, tālāk sniegts skaidrojums.

• Tekong (Serveri). Šis spēlētājs ir atbildīgs par servēšanu, lai sāktu spēli. Servējot tekongs var lielā ātrumā sist pa bumbu, lai pretiniekam būtu grūti aizsargāties.
  • Slepkava (Uzbrucējs). Šim spēlētājam ir uzdots izpildīt uzbrukumus pretinieka laukumā. Izdzīvojot, slepkava vai uzbrucējs būs atbildīgs par sitiena bloķēšanu un sagraut no pretējās puses.
  • Padevēji. Šim spēlētājam ir jābūt augstai bumbas kontrolei vai kontrolei. Kad jūsu rīcībā ir bumba, barotava jāspēj dot vieglu ēsmu uzbrucējs izpildi. Padevēji jābūt arī spējai veikt sitienus un blokus.

2. Aprīkojums un spēles laukums

Kopumā sepak takraw spēles laukums ir līdzīgs badmintonam, taču ar zināmām atšķirībām. Takraw futbola bumba sākotnēji bija austas rotangpalmas formā, bet tagad tajā izmantots sintētiskās šķiedras materiāls. Vairāki noteikumi par sepak takraw spēļu aprīkojumu un laukumu ir šādi.

• Bumba ir sfēriska un izgatavota no sintētiskās šķiedras ar 12 caurumiem un 20 siksnu savienojumiem. Bumbiņas apkārtmērs ir 41-43 cm un svars 170-180 grami vīriešiem, savukārt apkārtmērs 42-44 cm un svars 150-160 grami sievietēm.
  • Spēles laukuma izmēri ir 13,4 x 6,1 metri, kas sadalīts divās daļās ar tīklu, kura augstums ir 1,52 metri vīriešiem un 1,42 metri sievietēm.
  • Sporta apģērbs sastāv no krekls , šorti, zeķes un sporta apavi. Visiem krekliem jābūt ievadītiem un jābūt attiecīgā spēlētāja numuram. Komandas kapteinis uz kreisās rokas nēsās lenti, kuras krāsa atšķiras no tās krekls .

3. Spēļu rezultātu aprēķināšana

Punktus sepak takraw mačā var nopelnīt, ja spēlētājs spēj ievadīt bumbu pretinieka spēles laukumā un pretinieks nevar atdot bumbu, vai arī pretinieks kļūdās. Katrs no šiem nosacījumiem būs viena punkta vērts.

Kopumā setu uzvar tā komanda, kura pirmā gūst 21 punktu. Ja 20-20 punktu rezultāts ir neizšķirts, tiesnesis pagarinās setu, līdz kādai no komandām būs divu punktu pārsvars vai maksimālais 25 punktu pārsvars.

Spēle notiek divos setos ar divu minūšu pārtraukumu. Maču uzvarēs komanda, kas uzvarēs divos setos. Tomēr, ja abas komandas uzvar vienu setu, tiks pagarināts sets tie-break .

Tie-break vai šis trešais sets tiks spēlēts tikai līdz 15 punktiem. Neizšķirta 14:14 gadījumā tiks pagarināts mačs, līdz kādai no komandām būs divu punktu pārsvars vai maksimālais 17 punktu pārsvars.

Kā spēlēt un pārkāpumi sepak takraw

Pirms tam spēlētājs, kapteinis vai abu komandu pārstāvis iemet monētu, lai izvēlētos laukuma pusi vai pirmais servē. Sepak takraw spēle sākas, kad barotava mest bumbu uz tekong servēt un iesist bumbu pretinieka laukumā. Līdz bumba šķērso tīklu, barotava un uzbrucējs jāpaliek no savas puses.

Pretiniecei jāspēj atdot bumbiņu pāri tīklam ne vairāk kā trīs pieskārienus. Parasti ir atļauts pieskarties visām ķermeņa daļām, izņemot pieskārienus ar rokām, sākot no pleciem līdz pirkstu galiem.

Spēles laikā komandas var gūt punktus, ielaižot bumbu pretinieka laukumā vai izmantojot pretinieku komandas kļūdas. Zemāk ir dažas pretinieku komandas kļūdas, kas, iespējams, varētu rasties.