Laukuma teniss: tā vēsture, noteikumi un kā spēlēt •

Lauka teniss ir mazo bumbu spēle ar raketi, kuras mērķis ir sist bumbiņu pār tīklu taisnstūra laukumā. Šo spēli var spēlēt divi spēlētāji (vienspēle) vai četri spēlētāji (dubultspēle). Papildus kortu tenisam ir pieejams arī galda teniss ar dažādiem spēles formātiem un noteikumiem.

Ieskats korta tenisa vēsturē

Tenisa vēsture joprojām ir diskusiju jautājums. Daži uzskata, ka senie ēģiptieši, grieķi un romieši bija spēlējuši spēli, kas kļuva par tenisa priekšteci. Viena teorija apgalvo, ka teniss cēlies no Ēģiptes pilsētas nosaukuma, proti, Tinnis, un vārda rakete, kas attīstījies no arābu valodas, proti, atpūta kas nozīmē palmu.

Tomēr tenisa spēle 11. gadsimta sākumā strauji attīstījās tādās Eiropas valstīs kā Itālijā, Spānijā, Francijā un Anglijā. Šim sporta veidam, kas uzplauka aristokrātu vidū, bija vairāki nosaukumi, piemēram gioco del pallone itāļiem, spēle de pelota spāņiem, un jeu de paume frančiem.

Tomēr tiek uzskatīts, ka termins "teniss" attiecas uz angļu aristokrātisko terminu šai spēlei ar vārdu tenez . Šis termins ir populārs, jo franči bieži atsaucas uz “tenez tenez” katrā spēlē. Sakiet tenez pati franču valodā nozīmē spēlēt, ķert un skriet.

Tenisa spēle, kas attīstījās no karaliskās aristokrātiskās vides, sākotnēji bija vērsta uz manieres, manieres un sociālās etiķetes ieaudzināšanu. Taču tagad teniss ir kļuvis par populāru sporta veidu, kuram ir vairākas vecāku organizācijas, piemēram, Starptautiskā Tenisa federācija (ITF) un Indonēzijas zāliena tenisa asociācija (PELTI).

Kortā tenisā nepieciešamais inventārs

Starptautiskā Tenisa federācija (ITF) ir noteikusi standartus tenisa spēļu telpām un infrastruktūrai, piemēram, laukumiem, tīkla izmēriem, raketēm un tenisa bumbām oficiālajās sacensībās. Daži no aprīkojuma, kas nepieciešams, lai spēlētu tenisa kortu, ir šādi.

1. Lauks

Oficiālajās spēlēs tenisa korta izmēram jāatbilst ITF noteikumiem un valsts standartiem. Tenisa korti vieniniekiem ( viens ) izmērs ir 23,77 x 8,23 metri, savukārt dubultspēle ( dubultā ) izmērs ir 23,77 x 10,97 metri.

Tenisa laukuma veids savā attīstībā sastāv no vairākiem zemes virsmas materiāliem, proti, cietajiem laukumiem ( cietā tiesa ), māla laukums ( māls ), un zāles lauki.

• cietais laukums (cietā tiesa). Populārākie tenisa kortu veidi ir izgatavoti no cementa vai bruģēta smilšaina materiāla. Šī lauka īpašības padarīs bumbiņas kustības ātrumu no vidēja līdz ātram.
  • māla laukums (māls). Tiesas veids, kas izgatavots no šķembu māla vai smilšu ķieģeļiem. Šī lauka īpašības padarīs bumbiņas kustības ātrumu lēnu, padarot to iespējamu mītiņus mača garums.
  • Zāles lauks. Šāda veida laukumam ir zāliena segums, taču tam ir jāaug uz cietas augsnes, lai bumba varētu atsist. Šī korta īpašība ir tā, ka tai ir ātrs atsitiens, pateicoties minimālajai berzei, ko var radīt zāles virsma.

2. Tīkls

Tīkls vai tīkls kalpo, lai ierobežotu divas tenisa korta daļas. Tīkla noteikumi tenisa spēlē ir šādi.

• Tīkls ir izgatavots no tumši zaļa vai melna pavediena.
  • Tīkla atbalsta stabu augstums laukuma malā ir 106,7 cm, savukārt tīkla augstums ir 91,4 cm.
  • Tīkla stabs uzstādīts 91,4 cm attālumā no lauka sānu līnijas.

3. Rakete

Lauka teniss ir viena no spēlēm, kurā papildus badmintonam nepieciešama arī rakete. Arī tenisa spēlei ir savi rakešu kritēriji. Raketes izmērs mainās atkarībā no lietotāja vecuma.

• Bērnu tenisa rakete, sver aptuveni 250 gramus.
  • Jaunu sieviešu tenisa rakete, sver aptuveni 290 gramus.
  • Jauniešu tenisa rakete sver aptuveni 295 gramus.
  • Pieaugušo sieviešu tenisa rakete, sver aptuveni 300 gramus.
  • Pieaugušo vīriešu tenisa rakete, sver aptuveni 310 gramus.

4. Bumba

Tenisa korta spēlē tiek izmantota īpaša bumbiņa saskaņā ar oficiālo spēļu un treniņu noteikumiem. Daži no šiem noteikumiem ietver tālāk minēto.

• Tenisa bumbiņas ir izgatavotas no gumijas ar zaļgani dzeltenu šķiedru slāni.
  • Tenisa bumbiņas virsmai jābūt gludai un bez šuvēm.
  • Šķērsgriezuma diametrs ir no 63,50 mm līdz 66,77 mm.
  • Tenisa bumbiņa sver aptuveni 56,70 gramus līdz 58,48 gramus.
  • Tenisa bumbiņas atsitiena stiprums ir no 1346 mm līdz 1473 mm, nokrītot uz grīdas no 2450 mm augstuma.

5. Citas atbalsta iekārtas

Tenisistam nepieciešams arī cits atbalsta aprīkojums, piemēram, apģērbs un sporta apavi. Tenisa sporta apģērbam jābūt izgatavotam no materiāliem sausais fit kas spēles laikā viegli uzsūc sviedrus. Biksēm jābūt arī no kokvilnas vai izpletņa, garumam virs ceļgala un sānu kabatām.

Pievērsiet uzmanību sporta apavu izvēlei atbilstoši laukuma veidam. Smagajam laukumam ( cietā tiesa ), izmantojiet apavus ar slidenu zoli. Attiecībā uz zāles laukumu izmantojiet apavus ar viļņotām un rakstainām zolēm. Pareizu apavu izvēle noteikti samazinās pēdu savainojumu risku.

Tenisa spēlēšanas pamattehnika

Iesācējam ir dažas tenisa spēlēšanas pamattehnikas, kuras ir jāapgūst, sākot ar raketes turēšanu ( saķere ), veic gatavības pozīciju ( gatava pozīcija ) un zinot vairākus insultu veidus ( insults ).

1. Raketes rokturis (saķere)

Satvēriens būs ļoti noteicošais laba sitiena izveidē. Parasti ir trīs rakešu rokturu veidi ( saķere ) cita starpā laukuma tenisa mačos kontinentālā saķere , austrumu saķere , un rietumu saķere .

• Kontinentālie rokturi. Visvienkāršākais tenisa satvēriena veids, ko parasti māca iesācējiem. Piemērots dažāda veida sitieniem, bet mazāk spējīgs veikt topspin lielais uz uz zemes padarot to mazāk populāru profesionālu tenisistu vidū.
  • Austrumu rokturi. Nākamais tenisa roktura veids, kas jāapgūst neatkarīgi no tā, vai tas ir paredzēts atpūtai vai profesionālam. Šis satvēriens labi darbojas uz laukuma virsmām, kurām ir ātrs temps un kuras var nodrošināt pietiekami daudz topspin . Tomēr ar šo satvērienu parasti ir diezgan grūti rīkoties ar augsti atlecošu bumbu.
  • Rietumu rokturi. Uzlabots stiepšanās veids, kas ir diezgan izaicinošs un grūti apgūstams. Daudzi profesionāļi izmanto šo raketes satvēriena tehniku, jo tā var ražot topspin maksimums, it īpaši spēlējot uz laukuma seguma ar lēnu tempu, piemēram, uz māla seguma ( māls ).

2. Gatavības pozīcija (gatava pozīcija)

Gatavā pozīcija vai gatava pozīcija ir sagatavošanās pozīcija pirms pretinieka serves vai pretspēlēšanas tenisa spēlē. Gatavās pozīcijas veikšana ar pareizu tehniku ​​var nodrošināt iespēju labi atdot pretinieka bumbu.

Lai veiktu šo pozīciju, nedaudz noliecieties uz priekšu, salieciet ceļgalus un novietojiet raketi ķermeņa priekšā. Pierodiet pie bumbiņas skatīšanās un pretinieka raketes kustības. Iegūstiet gatavu pozīciju katru reizi, kad pretinieks gatavojas sist.

Veicot šo stāju, spēlētājam nevajadzētu atrasties saspringtā stāvoklī, bet tomēr saglabāt ķermeņa līdzsvaru, lai ķermenis varētu viegli pārvietoties uz priekšu, atpakaļ, pa labi vai pa kreisi, lai saņemtu bumbu no pretinieks.

3. Sitiet pa bumbu (insults)

Pēc raketes satvēriena un pareizās gatavības pozīcijas apguves, vēl viens tenisa spēles pamatpaņēmiens, kas jāapgūst, ir bumbas sitiens. Daži bumbas sitieni vai insults kas ir diezgan svarīgi tādā tenisa spēlē kā tālāk.

• Kalpo. Sākotnējais sitiens, lai sāktu tenisa spēli. Servēšanas tehnikas uzlabošana var būt atslēga uz uzvaru mačā, apgrūtinot pretinieka uguni.
  • Servēšanas atgriešana. Pretinieka serves atgriešana var pavērt iespējas izdarīt mītiņš ilgi un zagt punktus. Tāpēc jums ir jāveic nobriedusi gatavības pozīcija un pareizi jāsatver rakete.
  • Groundstroke. Visizplatītākais sitiens mača laikā ir likt bumbai vienu reizi uzbrukumā atlēkt laukumā. Groundstroke var izdarīt tehnikā forhend vai backhand. Jebkuras no šīm metodēm pilnveidošana var palīdzēt jums uzvarēt spēli.
  • volejbols. Metiens, ko var izdarīt pirms bumba ir atlēkusi no laukuma ar mērķi ierobežot pretinieka reakcijas laiku. Šis paņēmiens prasa spēcīgu acu un roku koordināciju, lai iegūtu sitienu, kuru pretiniekam ir grūti atgriezties.
  • Pieejas šāvieni. Sitiens, kura mērķis ir uzbrukt, atsitot bumbu, pirms tā sasniedz aizmugures līniju, bet atstāj daudz vietas aizmugurē. Pēc šī gājiena izdarīšanas spēlētāji parasti to pabeidz ar sitienu volejbols .

Kā spēlēt un punktu gūšanas noteikumi korta tenisā

Pirms spēles spēlētājs un pretinieku puse izlozēs, lai izvēlētos servi vai spēles laukuma pusi. Vērtēšanas metode kortu tenisā atšķiras no vairuma līdzīgu sporta veidu, piemēram, badmintona. Tenisa laukumā tiek izmantota punktu skaitīšanas sistēma, kas ir sadalīta spēles , komplekts , un atbilst .

Balstoties uz ITF tenisa noteikumi (2019), tenisa punktu sistēmu var viegli izskaidrot šādi.

Spēles rezultāts (gūt vārtus spēlē)

Ja spēlētājam izdodas nomest bumbu uz pretinieka spēles laukuma vai pretinieks nevar atdot bumbu, spēlētājs saņems punktus. Punktu nopelnīšanai spēlē ir šāds nosaukums.

• Rezultāts 0 = mīlestība
  • Pirmais rezultāts = 15
  • Otrais rezultāts = 30
  • Trešais rezultāts = 40
  • Ceturtais rezultāts = spēle

Lai uzvarētu spēli, spēlētājam ir jāizcīna veseli četri punkti. Spēlētāji to var iegūt, ja viņi iegūst vēl vienu punktu no 40-30, 40-15 vai 40 mīlestības. Tomēr, ja abi spēlētāji saņems vienādu rezultātu 40-40, tas notiks deuce . Šādā stāvoklī spēlētājam ir jāuzvar divi punkti pēc kārtas, lai uzvarētu spēli.

Rezultāts komplektos (punktu komplektā)

Lai uzvarētu setā, spēlētājiem jāuzvar pirmās 6 spēles ar vismaz divu geimu starpību (piemēram, 6-4,6-3, 6-2, 6-1 vai 6-0). Ja setā ir rezultāts 6-5, tad sets jāturpina, līdz ir divu geimu rezultāta starpība jeb 7-5.

Tomēr, ja abi spēlētāji setā iegūs 6-6, tiks piemērota sistēma tie-break spēle lai noskaidrotu seta uzvarētāju. In tie-break spēle , punktu skaita aprēķinā vairs netiek izmantota mīlestības sistēma 15, 30, 40 un spēles, bet gan parastie skaitļi, sākot no 0, 1, 2, 3, 4, 5 utt.

Spēlētājs, kurš pirmais iegūst 7 punktus ar uzvaras starpību vismaz divus punktus (piemēram, 7-5, 8-6, 9-7, 10-8 utt.), ir tiesīgs uzvarēt tie-break spēle uzvarot setā. Rezultāts tiks reģistrēts kā 7-6 ar nelielu ciparu uz katra rezultāta, lai norādītu nopelnītos punktus tie-break spēle .

Rezultāts spēlē (gūt vārtus mačā)

Čempionātos laukuma tenisa maču komplektu skaits var atšķirties. Parasti tiek izmantotas tikai divas vērtēšanas metodes, proti, formāts labākais no trim un labākais no pieciem .

Uz formātu labākais no trim , maksimālais setu skaits ir 3 seti un spēlētājam jāuzvar 2 seti, lai uzvarētu mačā. Atrodoties formātā labākais no pieciem , maksimālais setu skaits ir 5 seti un spēlētājam ir jāuzvar 3 seti, lai uzvarētu mačā.